Ochrona tajemnicy handlowej jest istotnym elementem udanego biznesu z Chinami. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest umowa NNN. NNN to umowa dotycząca zachowania poufności informacji i zakazu ich wykorzystywania. Można go także nazwać rozszerzoną wersją NDA.
Dziś omówimy bardziej szczegółowo, czym są te dwa rodzaje ochrony własności intelektualnej i czym się różnią.
Co to jest NDA
NDA to umowa zapewniająca poufność przekazanych przez klienta informacji, zgodnie z którą wykonawca zobowiązuje się nie ujawniać ich osobom trzecim.
Skrót NDA oznacza Non-Disclosure Agreement, co w tłumaczeniu oznacza „umowa o poufności”. Umowa ta obejmuje firmę, z którą klient ją podpisuje, a mianowicie — wszystkich jej przedstawicieli i pracowników. W ten sposób zapewniona jest ochrona przed wyciekiem informacji osobom trzecim, które mogą być konkurentami klienta.
Zazwyczaj zachowanie tajemnicy handlowej zgodnie z NDA obejmuje takie punkty, jak:
- dane kontaktowe firmy;
- informacje o produkcie (jego funkcjach, cenie, zastosowaniu itp.);
- dane dotyczące opakowania produktu (firmowe logo i inne atrybuty);
- dane dotyczące zamówienia (wielkość partii, plan dostaw, daty wysyłki, miejsce przechowywania i inne).
Co to jest NNN
NNN — angielska skrótowa nazwa, obejmująca trzy pojęcia:
- Non-disclosure — dosłownie „nieujawnienie”.
- Non-use — oznacza zakaz wykorzystania.
- Non-circumvention — brak możliwości obejścia warunków umowy.
W ten sposób ten rodzaj umowy jest bardziej rozbudowaną i bezpieczną formą umowy dla przedsiębiorcy w porównaniu z NDA. NNN zabrania nie tylko rozpowszechniania informacji o produkcie, ale również jakiegokolwiek jej wykorzystywania czy też znajdowania sposobów na obejście warunków zawartej umowy.
Dlaczego importerzy podpisują umowę NNN
Współpracując z kontrahentami w Chinach, większość firm decyduje się na umowę w postaci NNN. Niejednokrotnie brak takiej umowy doprowadził do tego, że zagraniczni partnerzy, przestrzegając wszystkich oficjalnie udokumentowanych warunków umowy, po prostu kopiowali cudze projekty i wytwarzali podobne produkty pod własną marką. Skutkiem tego było utrata unikalności produktu oraz znaczne obniżenie popytu z powodu niższych cen u konkurentów.
Na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu i podpisywaniu umowy NNN
Bardzo ważne jest, aby umowa NNN została właściwie sporządzona i zawierała wszystkie kluczowe punkty. W przeciwnym razie ryzykujesz ujawnienie jakichkolwiek informacji i brak sankcji karnych za to.
Podstawowe punkty w umowie NNN powinny obejmować:
- Zachowanie poufności informacji o produkcie. Musisz sprecyzować, co dokładnie ma być zachowane w tajemnicy zgodnie z umową o poufności: pomysły, nazwę produktu, wykorzystane technologie, logo, markę handlową, opakowanie i inne.
- Zobowiązania dostawcy. Umowa powinna zawierać zakaz wykorzystywania Twoich pomysłów, produkcji analogów, udostępniania informacji osobom trzecim, współpracy z Twoimi klientami. Powinno to być zakazane we wszystkich aspektach korzystania z Twojej własności intelektualnej i osiągnięć biznesowych, a także omijania udokumentowanych zasad.
- Okres obowiązywania umowy. Umowa może zawierać określone ramy czasowe lub obowiązywać przez realizację ustalonej liczby zamówień. Druga opcja może być stosowana w celu ochrony przed kopiowaniem zewnętrznych danych produktu, biorąc pod uwagę, że po wprowadzeniu pierwszej partii do sprzedaży, te dane przestają być poufne.
- Kara za naruszenie umowy NNN. W umowie powinna być określona nie tylko wysokość kary za wyciek informacji, ale również kwota odszkodowania za rzeczywiste szkody.
- Dodatkowe warunki według Państwa uznania. Najlepiej jest uzgodnić je z prawnikami, uwzględniając konkretne cechy Państwa produktu i prowadzenia działalności gospodarczej.
Warto wiedzieć: aby dodatkowo zabezpieczyć się przed kopiowaniem zewnętrznych danych produktu, należy opatentować wzorzec przemysłowy.
Pomoc specjalistów z firmy M3Cargo w tworzeniu umów NDA i NNN oraz prowadzeniu transakcji biznesowych z Chinami
Firma M3Cargo oferuje usługę Outsourcingu Cła i Podatków w Chinach, co pozwala klientowi uzyskać profesjonalną pomoc i uniknąć ryzyka. Zwykła osoba może nie znać wielu subtelności i napotkać poważne problemy już w trakcie współpracy z chińskimi partnerami. Nа przykład:
- Nie wszyscy wiedzą, że umowa NDA sporządzona w języku angielskim nie obowiązuje na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej.
- Umowa NNN musi być sporządzona zgodnie z przepisami prawnymi Chin i być napisana po chińsku.
- Chiński dostawca może odesłać umowę NNN do poprawek, wprowadzając w niej własne warunki. Nawet jeśli samodzielnie stworzysz umowę według wzorca, nie ma gwarancji, że zmieniona wersja nie niesie dla ciebie ryzyka. Dlatego konieczne jest zlecenie ekspertyzy w celu jej sprawdzenia.
Współpraca z M3Cargo pomoże Ci uniknąć wymienionych, a także wielu innych zagrożeń. Oferując usługę "Poszukiwanie dostawców w Chinach", początkowo dobieramy dla ciebie zaufanych partnerów, którzy dążą do długoterminowej współpracy bez oszustw. Niemniej jednak dokładnie sprawdzamy i sami przygotowujemy wszystkie dokumenty, zapewniając naszym klientom maksymalne bezpieczeństwo.